Html-strona

praca na lekcji

czcionka

Wielkość czcionki

<font size="n">Tu wpisz tekst</font>
gdzie jako "n" należy wpisać wartość od 1 (czcionka najmniejsza) do 7 (czcionka największa).

Kolor czcionki

<font color="kolor">Tu wpisz tekst</font>
gdzie jako "kolor" można wpisać:
black   (czarny)
white   (biały)
silver   (srebrny)
gray   (szary)
maroon   (kasztanowy)
red   (czerwony)
purple   (purpurowy)
fuchsia   (fuksja)
green   (zielony)
lime   (limonowy)
olive   (oliwkowy)
yellow   (żółty)
navy   (granatowy)
blue   (niebieski)
teal   (zielonomodry)
aqua   (akwamaryna)

Jeśli za mało Ci tych szesnastu kolorów, zajrzyj na stronę pt.: Kolory.

Edytory HTML posiadają często specjalny selektor kolorów, za pomocą którego można w prosty sposób wybrać barwę o dowolnym odcieniu.

Rodzaj czcionki

<font face="rodzaj">Tu wpisz tekst</font>
lub
<font face="rodzaj1, rodzaj2, rodzaj3...">Tu wpisz tekst</font>
gdzie zamiast rodzaj, rodzaj1, rodzaj2, rodzaj3... należy wpisać rodzaje czcionek (np.: Arial, 'Courier New', 'Times New Roman', Verdana i inne). Jeżeli nazwa czcionki składa się z kilku wyrazów, to w przypadku drugiego polecenia należy ją objąć w znaki apostrofu (np.: <font face="Verdana, 'Times New Roman', Arial">Tekst</font>).
W miejsce kropek można wpisać dalsze rodzaje czcionek, rozdzielone przecinkami (jeśli tego nie zrobimy, kropki należy pominąć).

Uwaga! Należy być ostrożnym z używaniem tego polecenia, ponieważ jeśli użytkownik oglądający Twoją stronę, nie będzie posiadał podanej czcionki w swoim systemie operacyjnym, tekst zostanie napisany czcionką domyślną (w Internet Explorerze będzie to najprawdopodobniej 'Times New Roman', chociaż to też nie jest pewne). Poza tym nie każda czcionka potrafi zapisać poprawnie polskie znaki. Koniecznie sprawdź rezultat w praktyce!

W przypadku drugiego polecenia zostanie użyta taka czcionka, którą pierwszą w kolejności podawania będzie posiadał użytkownik. Jest to lepszy sposób, gdyż pozwala się ubezpieczyć na wypadek nieposiadania jednego rodzaju czcionki przez użytkownika.

W systemie Windows standardowo dostępne powinny być czcionki: 'Times New Roman'Arial'Courier New'. Dodatkowo od jakiegoś czasu z Internet Explorerem dostarczane są: VerdanaTahoma'Trebuchet MS'Georgia. Przy definiowaniu czcionki, dobrze jest wykorzystywać te właśnie rodzaje, a także takie które domyślnie występują w innych systemach operacyjnych (np.: Helvetica - podobna do Arial).